Categories

5 tipů, jak se obléct na svatbu jako host

Author
Share This
Když se všechno podaří, svatbu budete mít za život pouze jedinou. Pokud jste již svou svatbu absolvovali a nyní se poprvé chystáte jako hosté, je to, co se oblékání týče, úplně jiný příběh. Abyste se nedopustili nějakého faux pas, jež by vám eventuálně mohlo narušit oslavu, přinášíme pět tipů, jak se obléct na svatbu jako host.

Nevěsta je hlavní hvězdou, nechtějte ji zastínit

Jistě, každý z nás chce mít ucházející a moderní oblek nebo šaty na svatbu. Host každopádně musí mít na paměti, že se jedná o největší den budoucích novomanželů a ne jejich, tudíž není vhodné přijít na průměrnou českou svatbu například v šatech, které by zaplatily tři podobné události. Vše je třeba vnímat citlivě a s rozvahou.

Samozřejmě záleží také na typu svatby. Pokud jste obeznámeni s tím, že půjde o noblesní sešlost na zámku, která bude trvat například několik dní, je vhodné o luxusním oblečení a drahých doplňcích uvažovat. Ve většině případů, které zahrnují sňatek na penzionu, na statku, v hotelu či dokonce na soukromé zahradě, není nutné vytahovat ty “největší zbraně”.

skupinová fotografie družiček s nevěstou - jak se obléct na svatbu

Barva i styl jsou důležitými aspekty

Než si vůbec začnete jako žena vybírat outfit na svatbu jako host, zkuste zjistit, jaký typ šatů si nevěsta vezme. Můžete si být stoprocentně jistá, že pokud se nejedná o svatbu celou v bílém, nevěsta bude mít přednostní právo na bílou a na jakékoliv její odstíny. I bez nich najdete celou škálu vhodných barev – červená, meruňková, modrá, nachová, zelená jsou všechno vhodné možnosti. Vyhněte se však černé, ta se vzhledem ke smutečním konotacím na tento typ sešlosti nehodí.

fotografie družiček držící nevěstu nad hlavou - jak se obléct na svatbu

Určitě je taktéž žádoucí mít na sobě odlišný střih šatů než má nevěsta, což by ale vzhledem k obvyklé odlišnosti neměl být problém. Každopádně místo konání svatby může do střihu šatů promluvit. Koná-li se obřad v kostele, je dobré pamatovat na základní pravidla, která zakazují krátké sukně, velké výstřihy nebo odhalená ramena. Jiný typ šatů vyžaduje svatba v hotelu a jiný zase na louce. Ve všech zmíněných případech je však špatně, pokud se jedná o opravdu krátký a sexy střih, který se spíš hodí na víkendovou party.

U mužů je výběr oblečení na svatbu jako host prakticky jednodušší. Černým oblekem se obvykle nedá nic pokazit. K němu je vhodné si vzít bílou košili, černé polobotky a kravatu či motýlek. Košile by měla být s dlouhými rukávy, jež jsou delší než rukávy saka. Největší odlišností v oblékání mužů jsou barvy obleků; trendy barvou jsou poslední dobou modré obleky s hnědými doplňky i botami, nezřídkakdy se však potkáte i se šedavým nebo jiným světlejším odstínem.

Kontrolujte pozvánky

Jak se obléct na svatbu vám nicméně nejlépe poradí sami novomanželé. Proto nepodceňujte svatební oznámení a pozvánky, v nichž mohou být specifické požadavky novomanželů na vaše oblékání. Ty jsou obvykle závazné, ostatně k vám byly doručeny přímo s oznámení, že se vaši přátelé či známí berou.

V případě, že instrukce najdete, snažte se je neignorovat. V tom lepším případě byste vyčnívali z davu, v tom horším, na základě, jakým způsobem byste je ignorovali, byste mohli zkazit oslavu ostatním. A to přece nikdo nechce.

fotografie svatebních hostů - jak se obléct na svatbu jako host

Ohleduplnost k okolí

Pohyb v šedé zóně není asi nikomu z nás cizí. Co se neřekne a není zahrnuto v obecných pravidlech etikety, chování a dalších aspektů, to je ostatně povoleno. Jak už jsme ale řekli, jak se oblečete na svatbu, může ovlivnit náladu nejen snoubenců, ale i dalších hostů, jejichž vkus může být výrazně odlišný než ten váš.

Pamatujete na rodiče budoucích novomanželů, jejich babičky, dědečky, strýčky, osoby různého vyznání a přesvědčení, na děti a dospívající a další skupiny, které se nejen během obřadu, ale i na obědě a večerní party objeví. Je v zájmu všech, aby zrovna netradiční či nevhodné oblečení ničilo vybudované vztahy a rodinnou atmosféru.

Může se stát, že vznikne kupříkladu kulturní nepochopení, které se ale obvykle dá velmi jednoduše vysvětlit. Zatímco pokud přijdete v průhledných šatech na konzervativní církevní obřad do kaple, přísné pohledy vám budou patřit nejspíš právem.

Buďte originální a nenechte se zdeptat

Ale především je nejdůležitější jedna věc. Co si obléct na svatbu jako host vám napoví spousta článků, zkušenějších známých, kteří navštívili několik svateb, starší rodinní příslušníci, kteří mají za sebou několik veselek z dob před třiceti lety nebo oblíbený youtuber. Jste to ale vy, kdo ty šaty, oblek, kostýmek či další ošacení obleče.

Hlavně si svatbu užijte a nenechte se stresovat spoustou pouček a rad. Nejlépe uděláte, když se budete řídit rozumem. Uvažujte svou hlavou, vezměte na vědomí všechna rizika a nutnosti a když se vyvarujete těch nejznámějších a nejdůležitějších, určitě neuděláte žádnou ostudu. Je pravděpodobné, že ne každý bude mít stejný vkus jako vy, každý z nás je jiný. O to ale přece vůbec nejde.

ženich a nevěsta procházející špalírem