Background image

Jak vybrat svatebního fotografa

Tak je to tu. Plánujete svatbu a rozhodli jste se zainvestovat do svatebního fotografa. Záleží vám na kvalitě a chcete mít opravdu krásnou památku na svůj den, ale nevíte, podle čeho se při vybírání řídit. Tento článek by vám měl poradit, jak vybrat fotografa, u něhož budete mít jistotu, že vám dodá přesně to, co skutečně chcete.

Cena svatebního fotografa

Váš rozpočet na fotografa by se měl v prvé řadě odvíjet od toho, co od fotografií očekáváte a jak moc vám na nich záleží. V tomto ohledu by vám měl pomoct níže rozdělený soubor cenových kategorií svatebního focení a co u každé z nich očekávat.

Focení do 8 tisíc aneb sázka v loterii

Pokud vám někdo nabídne celodenní focení za 6 000 korun, pokryje mu to tak akorát náklady na jednodenní zapůjčení profesionální fototechniky a dopravu. Můžete proto předpokládat, že se jedná o začínající fotografy, kteří si focení svateb teprve zkouší.

Může se jednat také o fotografy, kteří poskytují služby na té nejnižší úrovni kvality. Tito jedinci často nemají spolehlivou fototechniku, o zkušenostech s focením nemluvě. Pravděpodobnost, že zde dostanete kvalitní fotografie je proto velmi nízká.

Každý nějak začínal (8-16 tisíc korun)

V tomto cenovém rozpětí zpravidla narazíte na pokročilé začátečníky, studenty či nadšence, kteří mají s focením svateb alespoň základní zkušenosti a focením si zatím spíše přivydělávají. Focení pro ně bude zpravidla spíše koníčkem, který dotují ze své skutečné práce. Kvalita fotografií zde bývá lepší než u předchozí skupiny, každopádně počítejte s tím, že může značně kolísat fotograf od fotografa.

Zkušení fotografové (16-25 tisíc korun)

V tomto případě se již dá říct, že focení svateb je pro fotografa ziskovým, a může se focením svateb živit. Fotograf v této cenové relaci už by měl mít kvalitní portfolio a několikaleté zkušenější. Pravděpodobnost, že dostanete kvalitní a krásné fotografie, na které se vždy budete rádi dívat, je poměrně vysoká. Pokud vás tedy fotograf požádá o 16-24 tisíc korun za celodenní focení, obvykle se jedná o seriózní nabídku.

Profesionálové (25-35 tisíc korun)

Špičková komunikace, kvalita, vytříbený styl, obsáhlé zkušenosti a nadstandardní servis – s tím vším byste se u fotografů v této skupině měli setkat. Focení svateb je jejich hlavním zdrojem obživy a pravděpodobně nedělají nic jiného.

Špičky v oboru (35-50 tisíc a více)

Fotografové v této kategorii jsou jedničky ve svém oboru. Mají dokonalý marketing a často se zaměřují pouze na zahraniční a luxusní české svatby. V rámci této kategorie často narazíte i na fotografická dua.

TIP

Běžná cena celodenního svatebního focení, za kterou byste měli dostat skutečně kvalitní fotografie, se v České republice pohybuje kolem 18-30 tisíc korun. Pokud vám na fotografiích záleží, doporučuji volit kategorie 3 a 4. Více o cenách svatebních fotografů a co za ně čekat, se můžete dočíst v článku „kolik stojí svatební fotograf“.

svatebni fotografie zenicha nevesty ve spaliru

Kde hledat fotografa na svatbu?

Pokud dumáte nad tím, kde hledat svatební fotografy, doporučuji se podívat na komunitu MyWed. Stačí se přihlásit jako svatební pár a projít si seznamy podle měst. Podívejte se především na Prahu, Brno apod. Vyberte své favority a pootvírejte si jejich webové stránky.

vertical white kopie

Podle čeho (ne)vybírat

Pokud se Vám na první pohled web fotografa zalíbil, podívejte se blíže na jeho portfolio. Je-li složeno pouze ze stylizovaných fotografií a pusinkových portrétů, popř. „fake svateb“ focených s modely, není to dobrá zpráva. Fotograf by se měl prezentovat především fotografiemi skutečných nestylizovaných momentů. Portréty a stylizované fotografie by jej měly spíše doplňovat. Jejich nápaditost a originalita se však vysoce cení.

Po zhlédnutí portfolia si prohlédněte isvatební alba, abyste se ujistili, že dostanete skutečně to, co má fotograf vystaveno na své hlavní stránce. Pokud fotograf nemá na webu žádná svatební alba, zbystřete.

Jestli se Vám fotografova práce líbí, zkuste si odkaz na pár alb vyptat. Fotograf by měl vašemu přání vyhovět. Pokud ne, hledejte raději dál, protože je zde vysoká šance, že koupíte zajíce v pytli.

Nevolte podle počtu odevzdaných fotek

V případě celodenního focení bohatě postačí, když budete vyžadovat plus mínus 400 fotografií. Pokud máte komorní svatbu, bude stačit i 200. Nabízí-li někdo nadstandardně velké množství fotografií (např. 800 a více), nemá pravděpodobně s focením moc velké zkušenosti. Kromě toho se dá předpokládat, že kvantita bude na úkor kvality. Je mnohem lepší chtít 200 jedinečných fotografií, než 600 nudných cvaků, které upadnou v zapomění někde ve vašem PC.

Pokud jste se tedy dočetli, že dostanete cca 1000 fotografií, můžete si být stoprocentně jistí, že fotografie budou upraveny pomocí univerzálních filtrů či přednastavení nehledě na měnící se světelné podmínky, popř. nebudou upraveny vůbec. Kromě toho mezi nimi bude značné množství odpadu ve formě duplikátů a rozmazaných či nelichotivých fotek, protože si fotograf nedal práci s tříděním, výběrem a úpravou.

svatebni fotografie toskansko david ester

Podívejte se na recenze

Jako poslední si určitě přečtěte i recenze na Googlu, které by Vám měly dát jasnou představu o spokojenosti předchozích klientů, popř. o přístupu a způsobu práce fotografa.

Předsvatební schůzka

Zkušený fotograf ví, že předsvatební schůzka by měla být neodmyslitelnou součástí služby. Pokud ji fotograf nenabízí, zkuste ji iniciovat vy 2-3 týdny před svatbou. Je to nejlepší příležitost, kdy se můžete pobavit o celém svatebním dni, programu a drobných detailech. Fotograf Vám totiž může v mnohém dobře poradit. Na svatbě se navíc budete už předem znát a celé focení tak pro Vás bude celkově příjemnější.

Závěrem

Je přirozené, že každý přikládá vzpomínkám rozdílnou hodnotu. Berte je však jako investici do budoucna. Na rozdíl od svatebního dortu, výzdoby nebo šatů budou totiž fotografie pravděpodobně to jediné, co Vám ze svatby zůstane.

Ať už si tedy ve finále zvolíte kohokoliv, čiňte tak především na základě svého nejlepšího uvážení. Vybírejte především fotografa, který tvoří přesně takové fotografie, které se vám líbí, a které byste sami chtěli.

svatební video praha první tanec zenicha a nevesty