Categories

Kdy fotit svatební portréty novomanželů

Author
Share This

Velmi důležitou součástí svatebních příprav je harmonogram. Rádi byste do něj zakomponovat focení svatebních portrétů novomanželů, ale nejste si jistí, jakou hodinu a část dne zvolit? V tomto ohledu by Vám měl poradit především Váš fotograf, s nímž byste se měli společně dohodnout na řešení, které vám zaručí jedinečné portréty a zároveň příliš nenaruší chod dne.

Odpoledne po obřadu spíše ne

Většina párů si chce focení svatebních portrétů odobýt již po obřadu, popřípadě po obědě v odpoledních hodinách. Toto řešení je však ve většině případů ne příliš vhodné. Za předpokladu, že zrovna neprší nebo nemáte svatbu uprostřed zimy, bude během letních měsíců největší horko a po pěti minutách focení budete ve svatebních šatech a obleku upečení. Slunce v odpoledních hodinách navíc vrhá příliš ostré světlo se stíny, které vám na fotografiích nebudou lichotit.

Pokud však chcete mít focení za sebou co nejdříve, zvolte pro focení během odpoledne ideálně příkrov stromů. Při focení v lese či parku sice stále nebudete mít k dispozici zcela ideální světlo, nicméně šance, že se fotografovi podaří pořídit hezké portréty, budou mnohem vyšší.

svatební portrét ženicha a nevěsty v parku - focení svatebních portrétů

Během zlaté hodinky

Jestli jste se s tímto výrazem ještě nesetkali, jedná se o krátký časový úsek (přibližně 40 minut), který následuje hned po svítání nebo těsně před soumrakem. V případě svatebního plánování se proto spíše budeme bavit o cca hodině focení před západem slunce.

Slunce v tomto čase vrhá teplejší světlo, které je navíc mnohem jemnější, a není ani zdaleka tak ostré jako to odpolední. Výsledkem jsou zpravidla kouzelné fotografie se zajímavými barvami a kontrasty.

portrét ženicha a nevěsty při západu slunce -  focení svatebních portrétů

Pokud si budete chtít naplánovat focení právě v tuto dobu, předpověď zlaté hodinky a západu slunce pro Váš den zjistíte na stránkách SunToday.org nebo si můžete stáhnout aplikaci Golden Hour.

Modrá hodinka

Další možností pro focení svatebních portrétů je takzvaná modrá hodinka, která následuje krátce po hodince zlaté. Slunce je v tuto chvíli už dávno schované za horizontem a obloha pomalu nabírá sytě modrou barvu – nastává smrákání.

Toto přírodní světlo je skvělé pro focení siluet a experimentování s jinými zdroji světla jako jsou prskavky, lucerny, oheň atp., s nimiž lze zajímavě nasvítit manželský pár, přičemž na pozadí svítí modrá obloha s rozsvěcujícími se hvězdami.

noční portrét ženicha a nevěsty po západu slunce -  focení svatebních portrétů

V noci (při měsíčku)

Velmi zajímavou a originální možností je focení svatebních portrétů v noci. Tato varianta je však již mnohem náročnější na čas i přípravu, jelikož je třeba, aby bylo vše vymyšleno dopředu – místo, kompozice i koncept.

Focení v noci je časově náročnější a vyžaduje nejen přípravu, ale především chuť a zájem ze strany novomanželů. Výsledky mohou být vskutku ohromující. Fotit se můžete pod hvězdami, s mléčnou dráhou nebo při úplňku.

svatební portrét ženicha a nevěsty v noci s lampou -  focení svatebních portrétů

Posvatební focení

Pokud o svatební portréty opravdu stojíte, můžete si u řady profesionálních fotografů přiobjednat posvatební focení. Znovu se oblečete do svatebního a vydáte se fotit na nějaké krásné místo do přírody.

Na svatbě si tak ušetříte čas, který můžete místo focení strávit se svými známými. Portréty jdete fotit v klidu bez stresu a shonu svatebního dne až následující den. Samotný proces je tak pro Vás mnohem příjemnější, jelikož vás nijak neomezuje čas a fotografie se tak mohou vyšperkovat do posledního detailu.