prsteny na sukulentu s náladovou barvou

10 důvodů, proč je asistent svatebního fotografa potřeba

„Je takový člověk vůbec potřeba?“, „Co vlastně dělá?“ nebo „A asistent také fotí?“ často slýcháváme na adresu asistenta ještě předtím, než se na svatbu vůbec dostaneme. Chápeme vaši přirozenou zvědavost, proto vám v následujících řádcích vysvětlíme, co asistent svatebního fotografa a kameramana dělá a proč je důležitý.

Hlídá a stará se o techniku

Fotograf potřebuje fotit. Když fotí, chce se soustředit na věci okolo focení a nechce mít plnou hlavu starostí s tím, kde odložil objektivy, jestli se mu nabíjí baterie, jestli je veškeré zařízení čisté a připravené nebo zdali mu náhodou nekape na batoh převrhnutý džus. Nikdo není dokonalý a stát se může cokoliv, každopádně pár očí navíc, jenž všechny fotografovy věci nachystá a pohlídá, je více než potřebný.

Nosí a aranžuje věci na focení

S výše uvedeným souvisí i práce na place. Balancování s ramínkem ve vzduchu, když se fotí detail svatebních šatů, aranžování prstenů, které je třeba vyfotit před obřadem, stylizace kytice a dalších propriet. To je také asistentova práce.

makro fotografie prstenů navždy spolu

Zajišťuje plynulejší průběh focení

Představte si, že byste se museli prodírat s těžkou krosnou úzkou, absolutně zaplněnou ulicí. Asi tak se cítí fotograf s batohem, ověnšený dvěma těly a s objektivem v zadní kapse, když se svědomitě snaží pokrýt celý obřad úplně sám. Ne, s takovou nezvládne krkolomnou pózu, nevymění rychle objektiv ani baterii a nepostaví stativ. Zatímco když má asistenta, má vyhráno, jelikož ten to zvládne za něj.

Sekunduje při focení portrétů

Pamatujete na ten druhý pár očí? Hodí se také při focení portrétů. Aby bylo všechno perfektní, situaci kontroluje s fotografem i asistent. V době, kdy fotograf kontroluje celek, asistent se zaměřuje na detaily.

Jinými slovy, pokud fotografovi unikne rozepnutý knoflík, neupravená kravata, sluneční brýle na očích, sešlápnutý závoj či pozapomene pózu, asistentova povinnost je na to upozornit. I v okamžiku, kdy je potřeba něco vzít, podržet, zanést nebo upravit, je při ruce. Takto nejen fotograf, ale celý svatební proces ušetří cenné minuty vašeho času a fotografie budou zároveň blíže dokonalosti.

fotografie ženicha a nevěsty po obřadu

Osvětluje a stylizuje scénu

Někdy fotce přirozené světlo nestačí a na scénu přichází blesk, odrazka, baterka, prskavka nebo jiná pyrotechnika a další zdroje externího světla. A i když bychom si někdy přáli, aby měl fotograf více než dvě ruce, není tomu tak. Proto mu musí někdo asistovat. Věřte, že zrovna u světelných efektů potom výsledek opravdu stojí za to.

fotografie v toskánské aleji se ženichem a nevěstou

Dává pozor

Stejně jako fotograf nemá vícero končetin, chybí mu také oči na zátylku. Nezřídka se tak stává, že se při divočejším pohybu svalí na zem, zakopne o větev nebo se bouchne, což jednak zrovna nesvědčí zdraví, ale jednak, a to je mnohem důležitější, může přijít o techniku. Záchranářem a ochráncem v jednom je poté asistent svatebního fotografa, který si hraje na maják, jenž fotografa vždy dostane do bezpečí. S funkční technikou, samozřejmě.

Motivuje, čte situaci, udržuje příjemné prostředí

Nebudeme lhát, svatba je krásná, ale často se během ní nevyhneme nervům. Je jasné, že vy, novomanželé, ji budete prožívat hlouběji a docela jinak než fotograf, nicméně věřte, že i on má různé nálady, různě se mu daří a musí se popasovat s celou škálou situací během dne. Asistent svatebního fotografa je takovou berličkou, o níž se může fotograf opřít. V horší náladě ji zlepšuje, povzbudí, v náročných situacích vtipkuje.

Pomáhá s vedlejšími nutnostmi

Někdy je program tak nabitý, že fotograf nemá čas se najíst. Ale to nevadí. Pokud má sebou někoho, kdo mu asistuje, nachystá mu catering a zařídí, aby měl dostatek energie. V případě potřeby může také řídit nebo zajistit jinou dílčí nutnost.

fotografie ženicha a nevěsty na svatební hostině s hosty pronášející přípitek

Stará se o copywriting, marketing a PR

My jsme možná trochu výjimkou, jelikož náš asistent fotografa je copík a veškerý text, který na stránkách vidíte, píše on. Během svatby ale psát nemůže, proto se kromě jejího průběhu stará o reklamu a navazování nových obchodních vztahů. Natočí storiečko z behind the scenes, komunikuje s potenciálními zákazníky (čti dalšími svatebčany), konverzuje s jinými dodavateli (florista/ka, DJ/ka…).

Co v popisu asistenta naopak není?

To by byly povinnosti. Co ale povinností asistenta svatebního fotografa rozhodně není, je pořizování fotografií. Má to logiku; pokud jste si neobjednali druhého fotografa, nelze asistenta žádat o pořízení jakýchkoliv fotografií nebo záběrů. Ale pokud máte o fotku zájem, dejte mu vědět a on spěšně fotografa informuje.

ženich a nevěsta se svatební polévkou - svatební fotograf plzeň