Background image

Kolik stojí svatební fotograf?

Takže místo máte, květiny máte, jídlo už jste si také zajistili. Co vám teda ještě chybí? Vzhledem k tomu, že se chystáte uzavřít svazek manželský, který by měl při nejmenším vydržet až do smrti, měli byste mít po ruce někoho, kdo vám ten jedinečný a neopakovatelný moment zaznamená. Jasnou volbou proto bude svatební fotograf.

Cena fotografa na svatbu vás bude pravděpodobně zajímat jako první, ale to je jako s každou jinou službou. Pokud vám však záleží na výsledku, kvalita práce a charakter člověka, který ji provádí, bude důležitější. S oblíbenou kadeřnicí také prohodíte pár slov a doufáte, že střih proběhne bez komplikací a v dobré náladě.

Jeden rozdíl to ale bude přece jenom mít; vybíráte si člověka, jenž vám zachytí neopakovatelnou situaci. Proto je třeba mít na paměti, že asi není dobrý nápad dělat rozhodnutí pouze na základě ceny, doporučení od kolegyně z práce, se kterou promluvíte jednou za měsíc, nebo rodičů a jejich zkušeností před třiceti lety. Ale nepředbíhejme.

fotografie ženicha a nevěsty s dítětem procházející špalírem - svatebni fotograf brno

Svatební fotograf a cena

Na začátek je dobré konstatovat, že cena svatebního fotografa nemusí nutně vypovídat o jeho kvalitách. Ani fotograf za 100 tisíc vám totiž nemusí zajistit to, co si opravdu představujete. V případě, že se vám zalíbí fotografie někoho, kdo vám nafotí svatbu za 3000 korun a rozumíte si, máte vyhráno a nemusíte řešit nic dalšího. Jakmile si fotograf za fotky vašeho srdce účtuje například desetkrát víc, vězte, že se vyplatí investovat.

Pamatujete, že se berete jen jednou v životě, a fotky, zážitky, možná nějaké video, či obojí, budou pravděpodobně to jediné, co vám po svatbě zbyde. Když nejste nikým stoprocentně přesvědčeni a výběr dokážete přizpůsobit ceně, zde vám představíme typy fotografů podle toho, kolik si za svou práci účtují. Pojďme si tedy nyní položit a zodpovědět odátku „kolik stojí svatební fotograf“.

Svatební focení do 10 tisíc

Jakmile se vám do hledáčku dostal někdo, kdo bude ochotný vyobrazit celou svatbu do 10 tisíc korun, očekávejte, že nepůjde o zkušeného svatebního fotografa. Svatební proces vám nafotí ve svém volném čase; primárně se bude živit něčím jiným, což v konečném důsledku může ovlivnit i výsledek. Pravděpodobně se to odrazí v profesionalitě, komunikaci, servisu a výsledné kvalitě fotografií.

Cena svatebního focení do 10 tisíc, nemusí znamenat, že by fotografovi nutně scházely zkušenosti, přesto to tak ale nejspíš bude. Každopádně pokud budete někoho takového na svatbě chtít, spíše si ho najměte jako druhého fotografa. Dovolí-li vám to rozpočet, vždy je lepší mít nějakou rezervu.

ženich a nevěsta se svatební polévkou - svatební fotograf plzeň

Fotografie za 10 až 20 tisíc

O řád výš, mezi 10 a 20 tisíci, si řeknou fotografové, jejichž práce za sebou nechala nějaké plody. Tuto část bychom si mohli rozdělit na dvě části. Ta první, méně zkušená, bude do 15 tisíc, od 16 tisíc nahoru se budeme bavit o zaběhlých fotografech.

Vsadíte-li na první a rizikovější část, stále můžete narazit na někoho, kdo se teprve učí, a živí se něčím jiným. Jeho cena totiž těžko zalepí všechny životní náklady a náklady, které klasický fotograf k focení svateb potřebuje.

Může se stát, že fotografie, které jste měli šanci vidět, byly jen šťastnou shodou náhod, se kterou se prezentuje všude kolem, a nebo naaranžovanou pohádkou, která byla svatbou pouze na oko. Po obřadu bude pozdě něco měnit. Přistupujte k takovým cenám za celou svatbu obezřetně.

Druhá polovina, mezi 16 a 20 tisící, je už jistější volbou. V tomto rozmezí si najmete i zkušenějšího svatebního fotografa. Jestliže se bavíme o kompletně celém procesu svatby, měli byste získat fotografie ve standardní kvalitě, dohodnutém termínu, a měli byste být spokojení. To, čím vás fotograf okouzlil, byste opravdu měli dostat.

21 02523 copy 2

Svatební fotograf za 20-35 tisíc

V předešlé skupině se můžete tu a tam setkat s nějakou nezkušeností nebo chybou, která se dala z fotografovy strany nějak ovlivnit. Zde to už v naprosté většině případů neplatí, jelikož pro fotografy v této skupině bude hlavní pracovní činností právě focení svateb. Cena tomu proto musí odpovídat. Jistí si můžete být i tím, že dostanete originální svatební fotografie.

Jakmile si odtud někoho objednáte, měli byste pracovat s profesionálem. Schůzka předem je standard, příjemné vystupování taktéž. Dá se na něj ve všem spolehnout, přijede kamkoliv (pravděpodobně i s asistentem), a oba dva jsou maximálně variabilní.

Fotograf(ové) za 35-50 tisíc a více

A konečně částky nad 35 tisíc. Pokud hledáte někoho v tomto rozmezí, s penězi na svatbu se asi krotit nemusíte. Chystáte velkou svatbu, která by si zasloužila velké a pompézní fotky. Očekávejte absolutního profesionála, na jehož práci by měla být radost se dívat. Web, sociální sítě, PR… vše by mělo být vyšperkováno. Ceník v této kategorii může také zahrnovat fotografická dua.

Zde vám ale může zkazit náladu jedna věc: pokud neplánujete svatbu dostatečně dopředu, asi už nebude mít volný termín. Podobní fotografové nemají problém své termíny zaplnit klidně 2 roky dopředu. Jedná se o absolutní mistry v oboru, jejichž um na focení svateb mohou využívat klidně jen několikrát do roka.

svatebni fotograf brno

Závěrem

Vždy záleží na okolnostech. Jak už bylo řečeno, ani všechny peníze světa nezaručí, že vám při obřadu venku nebude pršet, že se během dne nezatáhne a nebude zima. Stejně tak fotograf s cenovkou ve výši 60 tisíc nemusí být v konečném důsledku to, co jste chtěli.

Nicméně tento diskurz by vám měl alespoň přiblížit, jaký člověk se za jakou cenovkou skrývá. I tak ale mějte na paměti, že ne každý člověk, který umí držet foťák, je doopravdy fotograf, přestože to tvrdí. Radši si jej vždycky předem prověřte.

svatebni fotografie noc s destnikem