
Svatební plánování a kvalita fotografií
Budeme upřímní. Ani ten nejlepší fotograf s nejkvalitnější dostupnou technikou nemusí zaručit ty nejlepší fotky. Toto tvrzení se také pojí s faktem, že i amatérský fotograf může čas od času zabodovat s levným vybavením. Společným jmenovatelem jsou podmínky během focení, které mají mnohdy zásadní vliv na kvalitu fotografií.
Ať máte sebelepší tým, foťák, objektivy nebo světla, se špatnými podmínkami nemusíte vyfotit vůbec nic. Proto je více než důležité směřovat k tomu, aby se během vašeho velkého dne vytvořily nejlepší možné podmínky, čemuž se dá docela dobře pomoct. Pojďme se nyní podívat na 10 věcí, které mohou zkazit svatební fotky.
Obsah
Špatné světlo
Jedním z nejdůležitějších faktorů vůbec je kvalita světla. Možná se to nezdá, ale nejlepší světlo vydá za několik fotografů, stačí si jej jen hýčkat a jít mu naproti. I když je nám jasné, že se nejspíše nedají splnit všechny podmínky (kvůli časovému harmonogramu svatby, osobním preferencí, prostředí…), krásná fotografie, která uchová vzpomínky se šťastnou slzou, nepotřebuje tolik ústupků.
Důležitá je třeba orientace svatebního místa. Představme si například klasickou scénu – letní obřad, který probíhá někdy kolem poledne.
Prvním problémem může být způsob, jakým jsou posazeni svatebčané. Pokud budou sedět tak, že se budou dívat do slunce, výsledkem budou jen fotky mračících se obličejů s mývalíma očima. Pokud se obřad zrovna nekoná během letního poledne, je žádoucí, aby vám slunce svítilo do zad. Obličeje by měly ideálně směřovat k tzv. měkkému světlu, tedy v místnosti směrem k oknům a zády k tmavé zdi nebo venku zády ke stromům. Jako příklad si prohlédněte následující dvě fotografie.
K tomu se také pojí nepříjemnosti s překážkami, jež vytváří stíny. Ať už od větve nebo třeba slavobrána, stín na obličeji nevěsty při svatebním polibku je každopádně malou katastrofou. Problémem může být i příliš silné světlo ze zad přísedících. Mluvíme například o oknu se silným světlem nebo o otevřených dveřích z kostela ven, když přichází nevěsta. Silné světlo by také nemělo svítit nad hlavou.
Hobby fotografové
Chápeme, že si každý chce odnést nějakou památku. Je to přece jenom velký svatební den, který se už nebude opakovat. Problém ale nastává v momentě, kdy se chtění mít vlastní suvenýr v mobilu zkříží s plány zaplaceného fotografa. Když se tak stane například během krájení dortu, prvního tance nebo jiné důležité události, nepříjemnost je na světě.
Samozřejmě, že každý na svatbě si zaslouží mít vlastní fotku, jde to však udělat i odjinud než z prostoru najatého fotografa. Je bez pochyby, že každý jeden z hostů je důležitou osobou, jejíž účast na vaší svatbě se nedá srovnat s účastí fotografa a jeho týmu. I přesto je ale nutné pochopit, že my jsme na váš vysněný den přijeli pracovat na vaši žádost, očekáváte od nás ten nejlepší výkon, a ten můžeme splnit jen v momentě, když k tomu dostaneme prostor.
Příkladem snaživého lapače momentů může být strýček–fotograf se starou zrcadlovkou, svatební hosté s mobily, „záložní“ fotograf, jehož se vám povedlo získat po známosti nebo kupříkladu pracovníci jiné služby, kterou jste si na svatbu objednali.
Poprosíme vás proto o evidentní: Pokud se chceme vyhnout nepříjemnostem po svatbě, musíme jim předcházet. V případě, že je to možné, dejte fotografovi přednostní právo k fotce, a informujte své hosty, že na svatbě s vámi bude fotograf, který vše zvládne precizně zachytit. Vyplatí se vám to.
Obřad – spěch, chaos a málo místa
Disciplína sama pro sebe je focení vrcholu dne – svatebního obřadu. Mnohdy detaily, které se zdají malicherné, zapříčiní to, že se nepodaří vše zachytit dokonale. Chyba vzniká špatnou spoluprací, a ta obvykle nastává již při příchodu do obřadní síně.
Důležitým faktorem je, aby svatebčané, tedy příchozí páry, vstupovaly klidným a pomalejším krokem s většími rozestupy. Při houfném nástupu bude hezky vyfocen pouze první pár, ostatní nebude vidět.
Problematické může být i focení ženicha s nevěstou, kteří jsou vyzváni, aby stáli až příliš blízko oddacímu stolku. Pohyb kolem oddávajícího a novomanželů je pro fotografa důležitý, jelikož události, které se během obřadu dějí, jsou esenciální.
Pokud jsou ženich s nevěstou namačkáni k oddávajícímu či k přední stěně oddací síně, může se stát, že fotograf nemá jinou možnost než volit fotky z velkého úhlu, a snímat více z boku než zepředu. Situaci může někdy zhoršit i slavobrána, jejíž objemnost prostoru výsledné fotce také nepřidá. Ještě větší problém může způsobit takové umístění, které neumožňuje pohyb za oddávajícím. Ideální je případ, kdy za slavobránou nic nestojí, což fotografovi umožňuje maximální flexibilitu.
Specifickým případem je pak slovní zákaz pohybovat se za zády oddávajícího; někdy se stane, že si to oddávající z nějakého důvodu nepřeje. Přání oddávajících vždy respektujeme, avšak některá z omezení mohou být až příliš striktní, a navíc ku vašemu neprospěchu. Tento případ nastává nejčastěji v kostelech.
Dalším problémem může být uspěchaný či příliš krátký obřad. Zde se bavíme především o civilních obřadech. Stává se, že oddávající celou záležitost vezme hopem, kdy už po pěti minutách máte vyměněné prsteny i první novomanželský polibek. Pokud opomeneme případ, kdy jsou na obřadu přítomni pouze snoubenci a dva svědkové, můžeme očekávat, že fotograf nebude mít dostatečné množství času, aby stihl vyfotit celý obřad a jeho hosty plnohodnotným způsobem.
Posledním bodem jsou gratulace po skončení obřadu. Ty obvykle provází, a to hlavně na začátku, chaos. V té době přitom přicházejí nejdůležitější gratulanti z řad nejbližší rodiny. Proto bychom vám rádi doporučili, abyste dbali na organizaci.
Stačí organizátorovi svatby říct, aby gratulace uvedl, a řekl, ať se hosté seřadí k novomanželům a gratulují směrem od nevěsty. Chaotické střídání stran, chození po skupinkách a překřikování se nikdy k dobrým výsledkům nevedlo.
Neohleduplný DJ či moderátor
Jak už jsme uvedli, světlo je důležité vždy. Nejen během obřadu, ale také na následné oslavě, kterou si obvykle bere na starosti DJ. Diskžokejové s sebou obvykle přivezou vlastní osvětlení, jež také může ovlivnit výslednou kvalitu svatebních fotografií.
Vezměme si například situaci u novomanželského prvního tance. DJ, věříme, že v dobré vůli, chce přivodit příjemnou atmosféru například k prvnímu tanci přítmím, jež ale fotce nemusí pomoct. Není žádoucí, aby fotograf používal blesk, jelikož z atmosféry příjemného přítmí zbydou jen záblesky.
Druhým rušivým elementem mohou být barevná světla, lasery a kouř. Podobné efekty mohou zapříčinit zvěčnění napůl zelených obličejů novomanželů s příměsí laseru, na které není úplně radost pohledět. Aby se podobným situacím zabránilo, je nutné, aby se DJ s fotografem domluvili. Když o těchto problémech budete vědět i vy, spíše se nedokonalostem zabrání.
Sekci DJe spojíme i s tím, čemu říkáme neohleduplné moderování. Nezáleží na tom, jestli moderuje tatáž osoba, která se stará o hudbu a zábavu, je totiž skoro jasné, že ani v jednom případě to nebude fotograf, jenž nejlépe ví, které místo pro první tanec bude pro fotku nejlepší. Může proto následovat situace, v níž moderátor vybere absolutně nevhodné místo, což se potom řeší jen těžko.
Ještě horší situace může nastat, když moderátor ignoruje fakt, že si fotograf musel někam odskočit (přece jen je také pouze člověk) a vyhlásí důležitý milník večera v jeho nepřítomnosti. Na vině může být několik faktorů, výsledek však jen jeden: dokážete si představit, že byste neměli na fotce házení kytice nebo krájení dortu? Jakmile by se mělo něco takového stát, nebojte se jej usměrnit, a vyřídit mu, že se musí ještě chvíli čekat. Věříme, že nechcete o nic takového přijít.
Alkohol
Jednou z věcí, které dokáží svatební fotografie zkazit, je nadměrné množství alkoholu. Může to být například opilý tatínek, kterému se pletou nohy, když vede nevěstu k oltáři, nebo ženich, který to se svými kamarády přehnal už během příprav nebo před focením novomanželských portrétů. Je důležité mít na paměti, že střídmost je v tomto případě klíčová. Zatímco skvrnu od piva na obleku můžeme vyretušovat, krvavé oči a duchem nepřítomné výrazy už jen těžko.
Neestetické prostředí
Nejspíš nikdo se nechce fotit na nádvoří polorozbořeného pavlače, u starých dětských průlezek nebo nevzhledných panelákových stěn. Samozřejmě přeháníme, nicméně i nehezké obřadní síně, socialistické kulturní domy nebo neuklizené pokoje ráno u líčení mohou na fotkách vypadat opravdu zle. Byla by škoda pokazit si atmosféru obědem v „zaplivané putyce“, když to lze provést na fotogenickém místě.
Nevyužité předsvatební focení
Na předsvatebním focení máte příležitost vymítit jakékoliv neduhy od nervozity, přes špatné držení těla, až po špatné výrazy. V den svatby se tak vyhnete případnému improvizování, focení bude probíhat v příjemnějším duchu, více si ho užijete, a především dá vzniknout přirozenějším snímkům vás dvou.
Jestli jste stále na vážkách s tím, jak se tvářit, jak se budete cítit před kamerou a jakým způsobem pózovat, zvažte předsvatební focení. Poznáme se, trochu vám poradíme a sehrajeme se. Jak předsvatební focení probíhá, se dozvíte zde.
Špatný výběr dodavatele
Pamatujte, že doporučení nemusí znamenat všechno. Stejně tak lepší cena nebo hezká profilovka na sociálních sítích. Fotografa, kameramana, vizážistku, kadeřníka, květinářku, cukráře – všechny si prověřte sami, ať nejste poté zklamaní. Špatná vizáž nebo neupravené vlasy se ve Photoshopu zpětně upravují už jen velmi těžko.
Nevhodná volba oblečení
Normálně bychom řekli, že na tom, co člověk nosí, nezáleží. Zde je to však trochu jinak. Když už mluvíme o jedinečném dnu, měli byste vypadat jako ze škatulky. Dovolíme si vás tak upozornit, že například bezrukávové varianty šatů nejsou například vhodné pro ženy, jež nechtějí mít zvýrazněny široké paže, úzké střihy šatů zase odhalí faldíky.
Dámy by si dále měly dát pozor na to, aby volbou barvy šatů nezastínily nevěstu. Takovým tabu je např. sytě červená barva, která na fotografiích neodvratně strhává pozornost. Vyhnout by se měly i bílé barvě, která by měla náležet pouze nevěstě.
U ženicha zase mohou příliš krátké kalhoty odhalit kotníky, příliš objemné nebo malé sako pak také nevypadá dobře. Ženich by měl také dbát na to, aby měl správně zaplé knoflíky u saka. Vybírejte proto oblečení pečlivě, ať se sami sobě na fotkách líbíte.
Špatné počasí
Posledním záškodníkem, který může napáchat škody, je nepříznivé počasí. Pokud plánujete obřad nebo zábavu pod širým nebem, jediným preventivním opatřením je mít v záloze mokrou variantu. Dobrou zprávou je, že většina svatebních míst tuto možnost nabízí, čímž se problém alespoň části vyřeší tak, že se dění přesune do interiéru. Problémem stále zůstává focení novomanželských portrétů. To se v lehčím dešti dá zvládnout s pomocí průhledného deštníku, a tak není od věci si nějaké pro tyto případy na svatbu obstarat.